facebook

Jak dobrać automat do bramy?

Aby automat do bramy funkcjonował prawidłowo i bezawaryjnie przez długi okres czasu należy odpowiednio dobrać go do bramy. Ditex oferuje kompletne zestawy, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do prawidłowego montażu i funkcjonowania automatyki. Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty ? Ditex to generalny dystrybutor na Polskę Włoskich producentów automatyki bramowej: Roger Technology oraz Entrematic. Urządzenia przez nas oferowane gwarantują maksymalne bezpieczeństwo użytkowania przy odpowiednim montażu oraz doborze automatu do bramy. Ponadto urządzenia sprzedawane przez nas są zaawansowane technologicznie oraz mają bardzo atrakcyjną cenę.

      1. Brama przesuwna

Należy przede wszystkim podzielić bramy na nowo zakupione oraz wcześniej używane, dotychczas otwierane ręcznie bez automatu. W przypadku bram używanych zalecamy sprawdzić jak pracuje, czy działa lekko i bez żadnych oporów, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na poprawne funkcjonowanie automatyki. Najczęstszą przyczyną oporu bramy przy jej pracy jest zużycie wózków jezdnych lub ich uszkodzenie, zniekształcenie lub uszkodzenie profili jezdnych, złe wypoziomowanie bramy w stosunku do podłoża.

Następnie po sprawdzeniu pracy bramy, należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak często brama będzie używana (ilość cykli na dobę) oraz ile użytkowników będzie z niej korzystać. Przy dużej intensywności użytkowania bramy (np. na wspólnotach mieszkaniowych) zalecamy stosowanie napędów z silnikami bezszczotkowymi typu BRUSHLESS (producent Roger Technology). Silniki te nie posiadają szczotek, które zużywają się w tradycyjnych silnikach przy dużej intensywności pracy. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania napęd może wykonać nawet 800 cykli na dobę (praca non-stop).

Kolejna kwestia to ciężar oraz długość bramy. Po wadze bramy dobieramy automat o odpowiedniej sile. Długość bramy (światło przejazdu, bez przeciwwagi) też ma znaczenie, ponieważ im brama jest dłuższa tym dłuższy czas pracy automatu. W ofercie DITEX znajdują się również automaty serii HIGH SPEED (producent Roger Technology), które otwierają i zamykają bramę nawet 2-krotnie szybciej niż tradycyjne napędy!

Automat do bramy NEOS

Automat do bramy przesuwnej NEOS – Entrematic (https://www.ditex.com.pl/produkty/zestaw-z-neos-400?pid=307)

     2. Brama Skrzydłowa

Jednym z najistotniejszych parametrów przy wyborze automatu do bramy dwuskrzydłowej jest długość jej skrzydła. Ważna jest również budowa skrzydła bramy, tutaj mamy podział na bramy pełne oraz bramy ażurowe, panelowe. Bramy pełne stawiają bardzo duży opór podczas pracy przy podmuchach wiatru, siła wiatru przenoszona jest na pracę siłownika, stąd jest to tak istotne aby dobrać automat o dużej mocy.

Kolejny parametr, który powinniśmy znać przy doborze automatu do bramy skrzydłowej to ciężar skrzydła. Najlepiej uzyskać taką informację od producenta bramy. Jeśli nie znamy ciężaru skrzydła bramy to na podstawie jego długości oraz materiałów z jakiego zostało wykonane możemy określić przybliżony ciężar. Intensywność użytkowania bramy również ma znaczenie w przypadku bramy dwuskrzydłowej. Duże znaczenie ma tutaj miejsce montażu automatu – przy domu najczęściej wykonuje on maks. 30 cykli na dobę, natomiast na osiedlach mieszkaniowych lub przy firmach cykli jest znacznie więcej. Umiejscowienie zawiasu względem krawędzi słupka, w zależności od grubości słupka, na którym zamontowana jest brama jest również istotnym parametrem.

Wymiary montażowe BE20

Wymiary montażowe automatu BE20 – Roger Technology

Pomocny do tego aspektu będzie rysunek montażowy, który umieszczony jest w dokumentacjach technicznych we wszystkich naszych zestawach automatyki. Najbardziej istotny w instrukcjach DITEX jest wymiar „C” czyli odległość zawiasu od krawędzi słupka bramy. Posłużmy się przykładem tradycyjne słupki metalowe mają najczęściej wymiar 100×100 [mm], mocując zawias w połowie daje nam to wynik C=50 [mm] i w tej sytuacji możemy zastosować praktycznie każdy siłownik śrubowy do wąskich słupków z oferty DITEX. Szczególnie polecamy zestaw z siłownikami serii BE20 od Roger Technology, w wersji standard lub High Speed. Kolejny przykład to murowane słupki klinkierowe 360×360 [mm], zawiasy bramy w połowie słupka, co daje nam wymiar C = 180 [mm] i w takiej sytuacji należy zastanowić się nad wyborem – można zastosować siłowniki przeznaczone do tego typu bram z długą śrubą ( SMARTY – Roger Technology, PWR 50 – Entrematic) lub specjalnie dedykowane do tego typu słupków napędy o innej budowie, z ramieniem łamanym (BH23 – Roger Technology, FACIL – Entrematic)

Zdarzają się również sytuacje, w których jest konieczność zamontowania napędu podziemnego, który pozwoli na zachowanie estetyki bramy. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie siłownika BR21 – Roger Technology, CUBIC 6H – Entrematic. Decyzję o tego typu rozwiązaniu warto podjąć już na etapie zamawiania bramy. Natomiast przed montażem obudów tych automatów należy zaplanować wykonanie odwodnienia.

     3. Bramy garażowe

Podobnie jak przy automatyce do bram przesuwnych w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny bramy (bardzo ważne przy bramach już wcześniej używanych, otwieranych ręcznie bez automatu). Następnie należy określić typ bramy: brama segmentowa czy brama uchylna (garażowa).

Automat do bramy garażowej M4

Automat do bramy garażowej M40 – Roger Technology (https://www.ditex.com.pl/produkty/set-m40655)

Kolejny krok to wysokość bramy oraz jej powierzchnia całkowita. Do dużych bram dwustanowiskowych o powierzchni maks. 17,5 m2 polecamy napędy o większej sile: TOP903H – Entrematic oraz GLOB9 – DITEX. Natomiast do bram mniejszych powierzchniach tj.: do 7 m2 polecamy M40/662 od Roger Technology oraz TOP603H od Entrematic.

Dzięki szerokiej ofercie automatyki, Ditex może zaoferować klientowi automat do bramy wjazdowej i garażowej od jednego producenta, co pozwala na sterowanie nimi z jednego pilota. Powyższe informację są niezbędne do prawidłowego doboru automatyki bramowej jednakże należy pamiętać o profesjonalnym instalatorze (https://www.ditex.com.pl/nasi-instalatorzy), który fachowo oceni parametry bram oraz przeprowadzi prawidłową procedurę montażu napędu zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji montażu.